Sodíková výbojka 400 W je nejrozšířenější typ vysokotlakého zdroje tohoto typu. Nejčastěji se s ní můžeme setkat v podobě výrobku určeného pro pěstební účely v zemědělství, ale v mnohem větší míře v průmyslové výrobě, v logistice, a pro osvětlování veřejných prostranství. Jejich hromadné nasazování do městských a obecních ulic započalo již před padesáti lety, kdy jim musely postupně uvolnit cestu rtuťové výbojky s nižším výkonem.
Mohou se instalovat v jakékoli poloze a je tedy možné je flexibilně přizpůsobit libovolnému typu svítidla. Spolehlivě pracují po dobu několika let (přibližně 15 – 20 tisíc hodin) v exteriéru i v uzavřeném prostoru, dodávají stabilní světelný tok bez větších výkyvů až do konce jejich života a obrovskou předností jsou nízké výrobní (pořizovací) náklady a nenáročná a levná údržba.
Světelný tok versus barva světla
Jak už bylo naznačeno, disponují skutečně značným světelným výkonem, je to v současné době nejsilnější světelný zdroj, jaký můžeme mít k dispozici doslova za pár korun. Kupříkladu zmiňovaná sodíková výbojka 400 W dokáže vyzářit až 56 tisíc lumen, díky tomu lze ušetřit i na rozmístění stožárů lamp veřejného osvětlení, anebo svítidel v průmyslových halách či skladech. Přece jen však jedno úskalí skýtají, a tím je omezená barva světla. Jde o nízký index podání barev, kdy je barva osvětlených předmětů značně zkreslená, ale i o kontroverzní teplý odstín kolem 2000 K.
Zdravotní přínos převáží ostatní hlediska
Teplá bílá je pro veřejné osvětlení ideální barva umělého světla, ačkoli si to mnoho lidí vůbec neuvědomuje. Kdybychom všude v ulicích osadili lampy halogenidovými výbojkami nebo svítidly LED s neutrální či studenou bílou, znamenalo by to značný zásah do spánkové fáze a nebezpečný nárůst problémů spojených se spánkovým deficitem. Vzrostl by počet depresí, sebevražd, násilných trestných činů a významně by to snížilo funkci imunitního systému, což by mohlo v současné době znamenat mimo jiné i závažný společenský problém.