Caigua, jejÞ plody pÅ™ipomÃnajà zelenou papriku, je rostlina rozÅ¡ÃÅ™ená v Jižnà a StÅ™ednà Americe a aÄkoli jde o subtropické až tropické oblasti, tento odolný druh snášà i drsné podmÃnky silného vÄ›tru, deÅ¡Å¥ových srážek, nižšÃch teplot a nÃzkého tlaku vzduchu. Caigua zdomácnÄ›la nejen v Ekvádoru, BolÃvii nebo v Mexiku, ale také v peruánských Andách, kde se jà na úboÄÃch a v údolÃch do nadmoÅ™ské výšky dvou tisÃc metrů pomÄ›rnÄ› dobÅ™e daÅ™Ã.
K Äemu je toto exotické ovoce dobré
Detoxikace a zdravé hubnutà (redukce tÄ›lesného tuku) – Caigua Energie života prospÃvá každému, kdo chce udržet své cévy v bezvadném stavu, zbavit je nadbyteÄného Å¡kodlivého cholesterolu a zároveň podkožnÃho i meziorgánového tuku, který je zvláštÄ› v okolà pasu (bÅ™icha) nebezpeÄný. Je to dáno zvýšeným obsahem vlákniny (pektinu), minerálnÃch a stopových prvků a složitých sacharidů a proteinů, které zároveň vyživujà tÄ›lesné buňky. Ocenà ji lidé, kteřà preferujà zdravý životnà styl pÅ™i prevenci a léÄbÄ›, aniž by museli sáhnout po syntetických pÅ™ÃpravcÃch. Může samozÅ™ejmÄ› prospÄ›t každému, i lidem, kteřà stále holdujà bÃlému peÄivu, nadbytku cukru a masité stravÄ› s nedostatkem vlákniny, ale samozÅ™ejmÄ› vykazuje vyššà úÄinnost, jestliže svůj jÃdelnÃÄek zaÄneme postupnÄ› mÄ›nit k lepÅ¡Ãmu a obohatÃme jej o celozrnné obiloviny, luÅ¡tÄ›niny, oÅ™echy a za studena lisované rostlinné oleje.
Rostliny v suÅ¡eném stavu jsou konzervované – jestliže je jakákoli rostlina usuÅ¡ená pÅ™irozeným způsobem, tedy do teploty 40 stupňů Celsia, nepÅ™icházà o své živiny a uchová si je v téměř původnà podobÄ› a rozsahu. Zároveň je tÃm znemožnÄ›no bakteriÃm, plÃsnÃm, houbám a virům rozmnožovánà a existence, neboÅ¥ ty právÄ› potÅ™ebujà ke svému životu vodu. Proto je suÅ¡enà odjakživa známým konzervaÄnÃm procesem, aniž by bylo nutno nasadit syntetické Äi pÅ™Ãrodnà konzervanty. StejnÄ› jako suÅ¡ené bylinky, tak i suÅ¡ená Caigua rozemletá na prášek je prostá konzervaÄnÃch látek a tudÞ naprosto v tomto ohledu bezpeÄná.